A Tisza Magyarország egyik legismertebb cipő- és ruhamárkája. A márkát még a 30-as években Thomas Bata hozta létre. A helyszínt illetően a választása Martfűre esett, ahol a vízi, közúti és vasúti csomópont található. A gyár területét 1939-ben vásárolta meg. A vállalat elődje Cikta Rt. néven kezdte a termelést 1942-ben. A második világháború éveiben sok változás történt a vezetésben, melyek a termelést nem befolyásolták. A háborút követően a gyárnak nagy veszteségei voltak, gumitalpú cipők helyett fatalpú cipőket gyártottak. 1949 augusztusában az államosított Cikta Rt.-t Tisza Cipőgyár Nemzeti Vállalatra nevezték át.

Az 1950-60-as években a gyár főleg a magyarországi kereslet kielégítésére termelt, export csak a szocialista országokba történt. Nagy mennyiségben gyártottak bakancsokat a Honvédelmi és a Belügyminisztériumnak, illetve a Munkásőrségnek. 1970 decemberében a Tisza Cipőgyár beadta új logójának engedélyezési kérelmét, melyet 1971 első hónapjaiban hagytak jóvá.

Ezt követően kezdődött meg a gyártása, mely sok fiatal kedvenc cipőjévé vált. A Tisza Cipőgyár sportcipő vonala meghozta a hozzá fűzött reményeket. 1971 májusától a németországi Adidas is a Tisza Cipőgyárral állíttatta elő a La Paz modellnévre hallgató futballcipőit.

Az 1970-es évek elején több új modell jelenik meg, ezek közül több a mai „old school” stílusú cipők elődje volt. A gyár legrégebbi termékei a gumitalpú – vulkanizált eljárással készült – tornacipők voltak, melyeket számos színben szállítottak az üzletekbe. A tornacipők választéka jelentősen bővült, a hagyományos félcipők mellett megjelentek a magasszárú cipők is. Készítettek még különleges, bizonyos sportágakhoz szükséges vászon illetve bőrcipőket is.

Az 1970-es években a Tisza Cipőgyár volt Magyarország legnagyobb cipőgyára.[forrás?] A gyártás része volt a gumitalpak előállítása is, melyeket több gyárnak is beszállítottak. Évente mintegy 10 200 000 pár lábbelit állítottak elő, melyből mintegy 3 000 000 pár torna- és sportcipő volt. A minőség tanúsítására 1974 júliusában „Kiváló áru” minősítést kapott. Az 1976-os Budapesti Nemzetközi Vásáron a Tisza Cipőgyár szabadidőcipői vásári nagydíjban részesültek.

1976-tól kezdve egy több éves szerződés keretében szállít sportcipőket az Adidas részére, és az Egyesült Királyságban is megjelentek a gyár termékei. Megállapodás született az első amerikai cipőexportra is. Évi kétmillió pár cipőt szállítottak a szocialista országok piacaira is.

A rendszerváltás után a cipőimport igencsak megerősödött, és a gyárnak új versenytársai jelentek meg a piacon. A tornacipők gyártása a 90-es évek közepéig folytatódott, ekkor állt át a gyár az utcai lábbelik előállítására.

2003 nyarán jelentek meg ismét a Tisza sportcipők, és a régi, megszokott modellek mellett sok új modell is megjelent. A cég mára nem árulja termékeit csak és kizárólag saját márkaboltjaiban.

(Forrás:szodasszifon.hu;wikipedia.hu/Fotó:pinterest.com)